Holy Family Staff

Teacher Staff List 2023/24

Mr M Symes

MSY

Headteacher

Mr J Barlow

JBA

Senior Leader, Subject Leader Mathematics

Mrs G Beddow

GBE

Head of Sixth Form, Science

Mr B Birkinhead

BRB

Geography

Miss J Bocking

JBG

Subject Leader Food

Mr G Bradley

GB

Subject Leader Design Technology/Art

Miss E Burke

EB

English

Mrs L Connolly

LCA

Subject Leader Art

Mrs D Coyne

DC

Personal Development – KS5 programme, Science

Mr O Crawford

OC

Year 8 Progress Leader, IT/Computer Science

Miss S Cregeen

SC

Maths

Mrs L Critchley-Thomas

LC

Subject Leader Criminology, Assistant Head of Sixth Form

Miss S Dempsey

SDY

Subject Leader Modern Foreign Languages

Mrs L Emmerson

LE

English

Mrs E Farrer

EF

Geography

Mr J Flannigan

JF

Subject Leader History

Miss P Gardner

PG

Maths

Mr D Gordon

DCG

Maths

Mrs L Halewood

LH

MFL

Mrs C Powell (was Hall)

CH

Senior Leader, i/c Attendance & Careers, History

Miss A Halligan

AH

Geography

Miss B Harris

BH

Progress Leader Year 10, Science

Mrs H Holt

HH

Year 9 Progress Leader, PE

Mr D Hope

DH

Subject Leader IT – Remote Learning

Mr S Horne

SJH

Subject Leader Science, i/c Physics

Mr N Houlbrook

NH

Teacher of History

Miss D Moore (was Ince)

DMO

Maths

Mr P Jamieson

PJ

Subject Leader PE

Miss P Jankee

PJA

Personal Development Leader, Science

Mrs L Jones

LJ

Intervention Leader, English

Miss J Larkin

JML

Science

Mr M Kinsella

MKi

Subject Leader Business Studies, Health & Social Care, BTEC Quality Nominee, DoE

Mrs N Kirby

NK

Science

Mrs V Taylor (was Lee)

VL

Subject Leader Geography

Mrs H Magill

HM

Key Stage 3 Progress Leader in Maths

Mrs L Martin

LM

Religious Education

Mrs C McCarthy

CMC

Subject Leader Religious Education, Collective Worship Coordinator

Mrs S McCluskey

SMC

Assistant Subject Leader Science, i/c Biology/KS5/ Teaching & Learning

Mrs A McTeague

AMC

Subject Leader Drama, Progress Leader 7, Assistant Behaviour for Learning Leader

Mrs D McTeague

AMC

KS4 SEND Teacher, Modern Foreign Languages

Mrs G Mitchell

GM

Personal Development – Leadership & Character, Leader Maths

Mr S Morley

SM

PE

Mr J Morrin

JGM

Business & Student Services/Safeguarding

Miss C Murphy

CM

Deputy Headteacher i/c Teaching & Learning, Modern Foreign Languages

Mr W Nutman

WN

Senior Leader, Pupil Progress i/c DP & HPA, PE

Mrs M O’Connor

MBO

Religious Education

Mrs M Palmer

MP

SENDCo

Mrs K Parker

KP

Deputy Headteacher i/c Curriculum & Standards, KS4, Science

Mrs E Pellow

EP

Subject Leader Music

Mrs J Reece

JPR

KS2/3 SEND Curriculum

Ms S Rogers

SR

Modern Foreign Languages

Miss A Routledge

AR

Disciplinary Literacy Leader, English

Mrs C Ryan

CR

Teacher of English

Mrs K Samra

KS

KS2/3 SEND Curriculum Leader

Miss A Simms

AS

Personal Development – Leadership & Character, Health & Social Care

Mrs C Stack

CS

Religious Education

Mrs H Owen (was Stephens)

HS

Reading for Learning Leader, English

Mrs K Swan

KS

ITT Coordinator, PE

Mrs H Tamburro

HT

Senior Leader, Subject Leader English

Mrs C Thompson

CT

Mathematics

Mr J Thompson

JT

Senior Leader, i/c Behaviour for Learning, English

Mr G Thorp

GT

Mathematics

Mrs G Welsh

GW

Assistant Subject Leader Science, i/c Chemistry/KS3

Mr P Westbury

PWE

Assistant Headteacher i/c KS3, Safeguarding, Personal Development & Wellbeing, ICT

Miss R White

RSW

English/Media

Mr J Williams

JRW

Progress Leader Year 11, English, Media

Support Staff List 2023/24

Mrs S Thomas

ST

Business Manager

Miss A Armstrong Sharples

AM

Teaching Assistant

Mrs S Bailey

SN

Acting School Business Manager, Finance Officer, Clerk to the Governors

Mrs R Bell

RB

Examinations Officer, Student Services KS5

Mrs S Bradley

SBR

Attendance Officer

Mr A Brown

AB

Data Analyst/ SIMS Manager

Ms M Burton

MB

Teaching Assistant Apprentice

Mr J Byrne

JB

Teaching Assistant

Mr P Burns

PB

Technical Resource Manager for Science

Mr T Cannock

TC

Teaching Assistant

Mr O Carter

OC

Teaching Assistant (Apprentice)

Mrs S Harris

SH

PA to Headteacher, Cover Coordinator

Mr J Harvey

 

Teaching Assistant

Miss G Hunter

GH

Teaching Assistant (Art/Tech/Food)

Miss L Johnson

LJ

Student Services

Miss L Jones

LJ

Student Services

Miss M Jones

 

Teaching Assistant

Miss O Jones

 

Teaching Assistant

Ms Erica Keats

EK

Teaching Assistant

Mrs J Leonowicz

JL

Communications Officer

Ms L Maslen

LM

Student Services

Miss A Meadows

AM

Teaching Assistant

Mr A Miller

 

Teaching Assistant

Miss J McGee

JMG

Teaching Assistant

Mr C Pellow

CP

Caretaker

Mr S Reevey

SR

ICT Technician (Apprentice)

Miss E Seddon – Cowell

ES

Teaching Assistant (Apprentice)

Miss A Sharples

AS

Teaching Assistant

Mr G Shaw

GS

Network Manager

Mrs S Shipman (was Davies)

SD

HLTA – Reading Intervention

Mrs L Skillen

LS

Student Services

Mrs T Thompson

TT

Teaching Assistant

Mr P Walmsley

PW

Facilities Manager

Mrs W Welsh

WW

Reprographics/Admin Assistant

 

Form Tutors 2023/2024

YEAR 7

Mr A McTeague

Room

 

YEAR 8

Mr O Crawford

Room

CMC/F3

Mrs C McCarthy

S1

 

PJ/F1

Mr P Jamieson

S10

DMC/F2

Mrs McTeague

R11

 

GM/H2

Mrs G Mitchell /Miss J Larkin (JML)

M18

LJ/H1

Mrs L Jones

R6

 

DMO/H1

Mrs D Moore

M10

JBG/H2

Mrs J Bocking

T3

 

SC/F2

Miss S Cregeen

M7

BB/H3

Mr B Birkenhead

 

 

RSW/H3

Miss R White

R8

EB/F1

Miss E Burke

R9

 

MBO/F3

Mrs M O'Connor

H3

YEAR 9

Mrs H Holt

Room

 

YEAR 10

Miss B Harris

Room

AKS/H1

Miss A Simms /

Miss P Gardner (PG)

T9

 

SER

Ms S Rogers

R1

PJA/H3

Miss P Jankee

M12

 

MKI

Mr M Kinsella

T12

NH/F3

Mr N Houlbrook

M16

 

LE

Mrs L Emmerson

R4

CLA/F1

Mrs L Connolly

T6

 

EF

Mrs E Farrer

M25

VL/H2

Mrs V Taylor

M15

 

NK

Mrs N Kirby

M21

SMO/F2

Mr S Morley

T13

 

HM

Mrs H Magill

 

YEAR 11

Mr J Williams Room

EP

Mrs E Pellow

S7

KS

Mrs K Swan

R12

LM

Mrs L Martin

M20

GB

Mr G Bradley

T5

HJS

Mrs H Owen

R8

AR

Miss A Routledge

R10

     

YEAR 12

Mrs G Beddow

Room

YEAR 13

Mrs G Beddow

Room

 

SMC

Mrs S McCluskey

M22

GW

Mrs G Welsh

M14

 

DC

Mrs D Coyne

M23/M2

SDY

Miss S Dempsey

M1

 

JF

Mr J Flannigan

T2

SJH

Mr S Horne

M13

 

DCG

Mr D Gordon

 

DH

Mr D Hope

T8

 

HT/JBA

Mrs H Tamburro/Mr J Barlow

 

   

 

 

 

 

 

Subjects and Staff

Subjects and Staff

Art

Miss L Connolly (Subject Leader Art)

 

Business Studies, Health & Social Care, Events

Mr M Kinsella (Subject Leader Business Leader & Health and Social Care)

Mr J Morrin

Miss A Simms

 

Criminology

Mrs Critchley (Subject Leader)

Mrs G Beddow

 

Design Technology/Engineering

Mr G Bradley (Subject Leader)

 

Drama

Mr A McTeague (Subject Leader)

Mrs H Owen

 

English

Mrs H Tamburro (Subject Leader)

Miss E Burke

Ms L Emmerson

Mrs L Jones

Mrs H Owen

Mrs J Reece

Miss A Routledge

Mrs C Ryan

Mrs K Samra

Mr J Thompson

Miss R White

Mr J Williams

 

 

Food

Ms J Bocking (Subject Leader)

 

Forensic Science

Mrs N Kirby

Mrs S McCluskey

 

Geography

Mrs V Taylor (Subject Leader)

Mr B Birkinhead

Mrs E Farrer

Mrs K Samra

 

History

Mr J Flannigan (Subject Leader)

Mrs C Powell

Miss A Halligan

Mr N Houlbrook

Mrs J Reece

 

ICT/Computer Science

Mr D Hope (Subject Leader)

Mr P Westbury

Mr O Crawford

 

Maths

Mr J Barlow (Subject Leader)

Miss S Cregeen

Miss P Gardner

Mr D Gordon

Mrs H Magill

Mrs G Mitchell

Mrs D Moore

Mrs K Samra

Mrs C Thompson

Mr G Thorp

 

Medical Science

Mrs G Beddow

Mrs S McCluskey

 

Media

Miss A Routledge

Mr J Williams

 

Modern Foreign Languages

Miss S Dempsey (Subject Leader)

Mrs L Halewood

Mrs D McTeague

Miss C Murphy

Ms S Rogers

 

Music

Mrs E Pellow (Subject Leader)

 

PE/Sports Studies

Mr P Jamieson (Subject Leader)

Mrs H Holt

Mrs G Mitchell

Mr S Morley

Mr W Nutman

Miss K Swan

Mrs C Thompson

 

Religious Studies

Mrs C McCarthy (Subject Leader)

Mrs L Martin

Mrs M O'Connor

Mrs C Stack

 

Reading

Ms L Emmerson

Mrs L Jones

Miss M Palmer

Mrs J Reece

Miss A Routledge

Mrs C Ryan

Mrs K Samra

Mrs H Owen

Mrs H Tamburro

Miss R White

 

Science

Mr S Horne (Subject Leader)

Mrs G Beddow

Mrs D Coyne

Mrs L Green

Miss B Harris

Miss P Jankee

Mrs N Kirby

Miss J Larkin

Mrs S McCluskey

Mr W Nutman

Mrs K Parker

Mrs G Welsh